Łączna liczba wyświetleń

środa, 29 grudnia 2010

Szczur domowy.




1.Szczur  Szczury domowe s potomkami szczurów laboratoryjnych. Na ich przodkach robiono
najróżniejsze eksperymenty.
 
Rodzaj gryzonia z rodziny myszowatych obejmujący około 50 gatunków. Do najbardziej znanych należą, występujące również w Polsce, szczur śniady i szczur wędrowny.
Potocznie mianem szczura określa się również inne taksony, np. szczurem wodnym bywa nazywany karczownik, rzeczywiście do szczura bardzo podobny, albo bandikot indyjski, zwany czasem szczurem indyjskim. Popularny szczur laboratoryjny, charakteryzujący się śnieżnobiałą barwą i udowodnioną naukowo inteligencją, to albinotyczna forma szczura wędrownego.
Szczury są wszystkożerne (a nie jak się powszechnie sądzi roślinożerne). Zbożowe mieszanki ziarniste dostępne w handlu nie mają wystarczającej wartości odżywczej. Podstawą diety powinny być bloczki lub paczkowane mieszanki specjalnie dobrane dla szczurów. Codziennie należy je wzbogacać o świeże (lub mrożone) owoce i warzywa. Warzywa najbardziej wartościowe pod względem odżywczym to brokuły, kapusta (włoska i pekińska), nasiona fasoli i słodkie ziemniaki. Te dwa ostatnie muszą być przed podaniem ugotowane, pozostałe zaś niekoniecznie, w zależności od indywidualnych preferencji zwierzęcia. Szczury chętnie jedzą także świeże owoce: banany, melony, winogrona, czereśnie i jabłka

2.Najbardziej znane  szczury domowe :
 -Szczur śniady
 -Rattus norvegicus

3.Ciekawostki :

Temperatura ciała: 36,0–37,9° C

Puls: 274 na minutę

Tryb życia głównie nocny.

Dojrzałość płciową osiąga w wieku 2-3 miesięcy.

Ciąża trwa 21 dni.

W miocie jest 4-9 młodych.

Noworodki rodzą się ślepe i nagie. Zaczynają widzieć w 12-15 dniu życia, po 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki.

W warunkach hodowlanych żyją około 1,5 roku.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz