Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 30 grudnia 2010

Mysz domowa


                                                             MYSZ DOMOWA





1.Informacje:


 Mysz domowa - gatunek gryzonia z rodziny myszowatych.Jest gatunkiem , który prawdopodobnie pochodzi od myszy   zamieszkującej stepu i tereny półpustynne od północnej Afryki aż po wyspy Japońskie.
Obecnie znajduje się ją wszędzie tam gdzie żyje człowiek (nawet na stacjach antarktycznych). Mysz domowa odznaczając się doskonałymi zdolnościami adaptacyjnymi pojawiła się w domostwach ludzkich prawdopodobnie od początków ludzkiej gospodarki rolniczej. Jest wszystkożerna i łatwo może się przystosować do różnego rodzaju pokarmu (np. pokarm wyłącznie roślinny lub wyłącznie pochodzenia zwierzęcego). Nie gromadzi zapasów. Także trudne warunki środowiska nie są dla myszy przeszkodą. Wystarczy wspomnieć, że żyje w kopalniach, a także chłodniach, gdzie temperatura nie wzrasta powyżej 0 °C.
-Opis budowy ciała :

Długość głowy i tułowia wynosi do 11 cm.Masa raczej nie przekracza 25g.Długość ogona wynosi do 10 cm.  Wierzch ciała barwy szaro żółtawej , natomiast spód białawej.Samica ma 5 par sutków.



2.Najbardziej znane gatunki mysz domowych:

-Mus musculus



3.Ciekawostki:

Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Szczep łożyskowce
Rząd gryzonie
Rodzina myszowate
Rodzaj Mus
Gatunek mysz domowa


Tryb życia głównie nocny. Prowadzi życie w zhierarchizowanych koloniach; buduje gniazda. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 2-3 miesięcy. Ciąża trwa 21 dni, w miocie jest 4-9 młodych. W sprzyjających warunkach rozmnażanie trwa cały rok, średnio 5-8 miotów/rok.
Noworodki rodzą się ślepe i nagie. Zaczynają widzieć w 12-15 dniu życia, po 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki.
W warunkach hodowlanych żyją około 1,5 roku. Najstarsze osobniki na wolności dożywają 4 lat, ale przeciętnie tylko 1-1,5 roku.

środa, 29 grudnia 2010

chomik




1.Do rodziny chomikowatych zalicza się blisko 300 gatunków zwierząt. Chomiki właściwe są bliskimi krewnymi norników, suwaka i szczura piżmowego. Zewnętrznie nie są zbytnio podobne do swych krewniaków. Zwierzęta bardziej podobne do chomików takie jak: mysz domowa, mysz leśna i inne z rodziny Muridae są bardzo dalekimi krewnymi chomików. Z licznej grupy chomików tylko niektóre gatunki można uznać za zwierzęta domowe. Należą do nich chomik syryjski, chomik Roborowskiego, chomik chiński, chomik Taylora, chomik dżungarski i podgatunek chomika dżungarskiego, chomik Campbella. Hodowane w domach chomiki mają swych krewnych żyjących na wolności.
Podstawowym pokarmem jest specjalistyczna mieszanka dla gryzoni. Jako dodatek żywieniowy podaje się:
Nie wolno chomików karmić: kruchą sałatą, solonymi orzeszkami i słodyczami oraz gotowanymi jarzynami.
Do ścierania zębów mogą służyć gałązki z drzew owocowych (jabłoni czy gruszy).

2. Najbardziej znane chomiki :
   - syryjski
   -chiński pręgowany
   -dżungalski
   -roborowskiego


3.CIEKAWOSTKA :


                -  Jak wybrać zdrowego chomika ?


                                           

Szczur domowy.




1.Szczur  Szczury domowe s potomkami szczurów laboratoryjnych. Na ich przodkach robiono
najróżniejsze eksperymenty.
 
Rodzaj gryzonia z rodziny myszowatych obejmujący około 50 gatunków. Do najbardziej znanych należą, występujące również w Polsce, szczur śniady i szczur wędrowny.
Potocznie mianem szczura określa się również inne taksony, np. szczurem wodnym bywa nazywany karczownik, rzeczywiście do szczura bardzo podobny, albo bandikot indyjski, zwany czasem szczurem indyjskim. Popularny szczur laboratoryjny, charakteryzujący się śnieżnobiałą barwą i udowodnioną naukowo inteligencją, to albinotyczna forma szczura wędrownego.
Szczury są wszystkożerne (a nie jak się powszechnie sądzi roślinożerne). Zbożowe mieszanki ziarniste dostępne w handlu nie mają wystarczającej wartości odżywczej. Podstawą diety powinny być bloczki lub paczkowane mieszanki specjalnie dobrane dla szczurów. Codziennie należy je wzbogacać o świeże (lub mrożone) owoce i warzywa. Warzywa najbardziej wartościowe pod względem odżywczym to brokuły, kapusta (włoska i pekińska), nasiona fasoli i słodkie ziemniaki. Te dwa ostatnie muszą być przed podaniem ugotowane, pozostałe zaś niekoniecznie, w zależności od indywidualnych preferencji zwierzęcia. Szczury chętnie jedzą także świeże owoce: banany, melony, winogrona, czereśnie i jabłka

2.Najbardziej znane  szczury domowe :
 -Szczur śniady
 -Rattus norvegicus

3.Ciekawostki :

Temperatura ciała: 36,0–37,9° C

Puls: 274 na minutę

Tryb życia głównie nocny.

Dojrzałość płciową osiąga w wieku 2-3 miesięcy.

Ciąża trwa 21 dni.

W miocie jest 4-9 młodych.

Noworodki rodzą się ślepe i nagie. Zaczynają widzieć w 12-15 dniu życia, po 25 dniach życia przestają się odżywiać mlekiem matki.

W warunkach hodowlanych żyją około 1,5 roku.

 

wtorek, 28 grudnia 2010

Szynszyla.

                                                                           SZYNSZYLA

1.Ciało szynszyli ma krępą budowę, co w połączeniu z gęstym futerkiem nadaje zwierzęciu kulisty kształt. Wyglądem przypomina nieco wiewiórkę i królika. Długość tułowia - 20-37 cm. Samiczki są z reguły trochę większe i mają bardziej zaokrąglone kształty niż samce. Ogon pokryty jest sztywnymi włosami ościstymi, podwinięty do góry, i może osiągać do 1/3 długości ciała (9-17 cm). Jednak bywa łatwo łamany i częściowo tracony. Masa ciała dorosłego osobnika waha się od 400 do 700 g i jest to w dużej mierze cecha indywidualna. Głowa szynszyli jest duża, kształtna i osadzona na prawie niewidocznej szyi. Uszy duże, okrągłe (3-6 cm), prawie nieowłosione. Uszy stanowią doskonale rozwinięty narząd słuchu, ale są również sygnalizatorem nastroju zwierzęcia. Gdy szynszyla jest zaciekawiona, czymś przestraszona lub podniecona, uszy sterczą wysoko nad głową, a podczas snu i gdy jest spokojna - kładzie je po sobie. Oczy szynszyli są duże, okrągłe i lekko wypukłe, a ich kolor zależy od odmiany barwnej zwierzątka. Mogą być czarne, czerwone, brunatne lub rubinowoszare. Na czubku pyszczka znajduje się nieduży nos, stale węszący. Po obu jego stronach sterczą długie wąsy, zwane wibrysami - włosy czuciowe, których długość może dochodzić do 12 cm.

2.najbardziej znane szynszyle :

  - szynszyla mała (Chinchilla lanigera )
                   -La Plata, 
                    -Costina, 
                    -  Raton   
  - szynszyla duża

3.CIEKAWOSTKA


      -królestwo ( zwierzęta )
      -typ ( strunowce )
      -podtyp ( kręgowce )
      - gromada ( ssaki )
      -podgromada ( łożyskowce )
      -rząd ( gryzonie )
      -podrząd (jeżozwierzo kształtne )
      -rodzina ( szynszylowate )
      -rodzaj ( szynszyle )
      -gatunek ( szynszyla mała )
      -długość ciała ( 23-28 cm )
      -ogon ( długość 7-15 cm , pokryty jest bujnym , krzaczastym włosiem . Przypomina ogon         
                         wiewiórki )
      -uszy ( długie , prawie  nieowłosione )
      - waga dorosłego osobnika ( 500 - 1000g )
      -umaszczenie ( miękkie , niezwykle gęste , srebrno szare futerko z jaśniejszym ubarwieniem                                          brzuszka )
       -długość życia ( 10-15 lat , lecz znane są przypadki szynszyli żyjących 20 lat )
       -tryb życia ( nocny )
       -osiągniecie dojrzałości płciowej ( ok. 6 miesiąc życia )
       -ciąża ( ok. 111 dni )
       -miot ( 1-4 sztuki )

Koty.

                                                                       KOTY DOMOWE

1.Udomowiony gatunek małego, mięsożernego ssaka z rzędu drapieżnych z rodziny kotowatych. Przez ludzi ceniony jako zwierzę domowe oraz z powodu jego zdolności do niszczenia szkodników. Koty zostały udomowione około 9500 lat temu i są obecnie najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie. Gatunek prawdopodobnie pochodzi od kota nubijskiego, przy czym w Europie krzyżował się ze żbikiem. Ogon kota oprócz pomagania mu w utrzymaniu równowagi w chodzeniu na wąskich powierzchniach sygnalizuje również nastrój zwierzęcia. Ogon ustawiony na wprost oznacza, że kot jest spokojny. Ogon uniesiony pionowo do góry oznacza chęć kota do zabawy. Gdy zwierzę macha ogonem, oznacza to, że jest zdenerwowany, czyli inaczej niż jest to w przypadku psa. Machanie końcem ogona oznacza zainteresowanie, a jeżeli kot stoi przy tym na ugiętych łapkach – podniecenie, kiedy kot ma lekko najeżone włosy na karku i napuszony ogon jest poważnie zaniepokojony lub zdenerwowany sytuacją. Będąc rozdrażnionym może zaatakować innego osobnika. Kot uwielbia pogoń za szybko poruszającymi się przedmiotami i wchodzenie na drzewa, z których jednak z trudem schodzi. Świetnie też potrafi bawić się sam. Z braku gryzoni (np. w mieszkaniu, w mieście), aby zaspokoić swój instynkt łowiecki, poluje na owady, zwłaszcza latające.Koty są często opisywane jako zwierzęta samotne. W rzeczywistości jednak są z natury towarzyskie. Mają słabo rozwinięty instynkt stadny; oznacza to, że w stanie dzikim same dbają o swoje podstawowe potrzeby (bezpieczeństwo, pożywienie). Dzikie koty żyją najczęściej w koloniach, lecz nie tworzą stada, gdyż każdy osobnik dba sam o siebie. Starsze zwierzęta niekiedy wykazują agresję wobec młodych.

Relacja pomiędzy ludźmi a kotami domowymi przez tysiące lat nabrało cech symbiozy. Koty dostrzegają różnice gatunków i wiedzą, że ich opiekunowie nie są kotami. Potwierdza to różnica między językiem ciała używanym przez kota w kontaktach z ludźmi a tym używanym wobec przedstawicieli swojego gatunku. Niektórzy zoologowie uważają, że kot traktuje opiekuna jak zastępczą matkę, pozostając w stanie "przedłużonego dzieciństwa".

Kot nie znosi złego traktowania i jest pod tym względem bardzo pamiętliwy. Dobrze traktowany, przywiązuje się do swego właściciela i na swój powściągliwy sposób okazuje mu przyjazne uczucia (wybiega na spotkanie, wychodzi na spacery, towarzyszy przy pracy, domaga się głaskania itp.). Niektóre koty można nauczyć prostych sztuczek, np. "proszenia" o jedzenie. Skarcony, nie atakuje swego właściciela, ale się nań "obraża". Nie rozumie i nie ma poczucia winy w ludzkim tego słowa znaczeniu, toteż po kilku godzinach przychodzi z "propozycją pojednania".Koty nie używają tak jak inne zwierzęta jakichkolwiek zbiorników wodnych do mycia się. Czyszczą swoje futro kilkakrotnie w ciągu dnia, liżąc sierść, a tam gdzie nie sięgają językiem – zwilżoną językiem łapą, wycierają dokładnie całe ciało. Język kota jest szorstki (posiada wiele małych "haczyków"), przez co skutecznie wygładza sierść, usuwa brud z futra i siwe, obumarłe włosy. Połykanie włosów w trakcie higieny kota może prowadzić do zakłaczenia, czyli powstawania pilobezoarów (zwanych także wypluwkami). W usunięciu zakłaczenia pomaga kotu jedzenie trawy oraz niektórych rodzajów surowego mięsa, dzięki czemu jego układ trawienny działa lepiej i nie jest zaniec
zyszczony.




2.Najbardzej popularne koty
  -Perskie
  -Syjamskie
  -Brytyjskie
  -Norweskie


3.CIEKAWOSTKA :

           - szkielet kota




- wiek
Wiek kota w porównaniu z wiekiem człowieka
kot człowiek kot człowiek kot człowiek kot człowiek
1 miesiąc 6 miesięcy 8 miesięcy 16 lat 7 lat 45 lat 14 lat 72 lata
2 miesiące 10 miesięcy 1 rok 18 lat 8 lat 50 lat 15 lat 74 lata
3 miesiące 2 lata 2 lata 25 lat 9 lat 55 lat 16 lat 76 lat
4 miesiące 5 lat 3 lata 30 lat 10 lat 60 lat 17 lat 78 lat
5 miesięcy 8 lat 4 lata 35 lat 11 lat 62 lata 18 lat 80 lat
6 miesięcy 14 lat 5 lat 40 lat 12 lat 65 lat 19 lat 82 lata
7 miesięcy 15 lat 6 lat 43 lata 13 lat 68 lat 20 lat 84 lata

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Psy.

1.Pies domowy - jest to ssak z rodziny psowatych.Masa ciała psów wynosi od 1 kilograma do 100 kilogramów.Dla psa najważniejszym zmysłem jest węch. Psy posiadają znacznie czulszy słuch niż człowiek.Wzrok jest na 3 miejscu z najważniejszych zmysłów psa.Te zwierzęta nie widzą obiektów dwuwymiarowych.Wrażenie dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała.Najważniejsze dla psa są włosy czuciowe.Nie wolno ich strzyc.Kolejnym zmysłem jest smak.Jest on uzależniony od wrażeń węchowych.
Psy ze względu na funkcje jakie pełnią dla człowieka, zostały podzielone na typy, bądź grupy związane z użytkowością. Wykorzystywane są jako:
2.Najbardziej znane rasy psów:
 -York
- Dalmatyńczyk
-Sihi-Tsu
-Bernardyn
-Doberman


3.Ciekawostka.

 -Anatomia psa:


-Wiek:

pies człowiek
6 m-cy 10 lat
10 m-cy 14 lat
12 m-cy 15 lat
18 m-cy 20 lat
2 lata 24 lata
3 lata 28 lat
4 lata 32 lata
5 lat 36 lat
6 lat 40 lat
pies człowiek
7 lat 44 lata
8 lat 48 lat
9 lat 52 lata
10 lat 56 lat
11 lat 60 lat
12 lat 64 lata
13 lat 68 lat
14 lat 72 lata
15 lat 76 lat
pies człowiek
16 lat 80 lat
17 lat 84 lata
18 lat 88 lat
19 lat 92 lata
20 lat 96 lat